headerother

Průvodce ostrovem

Vlajka Kuby

HAWANA

1519 - 2019

 

Hawana - Perla Karaibów

Kiedy Diego Velasques w 1519 roku założył osadę San Cristobal de la Hawany, na pewno nie przypuszczał, iż to miasto w ciągu kilku lat stanie się najważniejszym miastem Ameryki. Dogodna lokalizacja w pobliżu głębokiej i wąskiej zatoki portowej (przyszły port Hawany) i korzystne prądy morskie zadecydowały o tym, iż od roku 1553 Hawana stała stolicą nie tylko Kuby, ale całego Nowego Świata. Stała się siedzibą gubernatora i miejscem zbiórki statków (tzw. głównym portem - Puerto Principal), które potem wypływały z uzbrojoną eskortą do Hiszpanii z ładunkiem złota i srebra z hiszpańskich kolonii w Ameryce. W następnych wiekach, kiedy Kuba była największym światowym eksporterem cukru, miasto dalej wzbogacało się handlowaniem tym towarem. W Starej Hawanie, która oferuje niezliczoną ilość zabytków kulturalnych i historycznych, zwiedzający może podziwiać wspaniałe rynki, otoczone zamkami, pałacami i dworami, które obecnie służą głównie jako hotele, różne galerie i muzea. Po spacerze w Starej Hawanie sami stwierdzicie, iż nie tylko te rynki, ale całe miasto jest ogromnym otwartym muzeum, z którego odczuwa się atmosferę odległej przeszłości..

 
Hawana - Plaza de la Catedral

Jeden z najpiękniejszych rynków historycznych jest Plaza de la Catedral. Katedrę, dominującą na tym rynku, zaczęli budować w 1748 roku Jezuici a skończyły ją budować władze kolonialne w roku1789. Do roku 1898 były tu pochowane szczątki Krzysztofa Kolumba. Na rynku znajduje się także Museo de Arte Colonial z ekspozycją ery kolonialnej.

Hawana - Plaza de la Catedral
Hawana - Capitolio

Dominantą Hawany jest Capitolio, trochę większy brat Kapitolu w Waszyngtonie. Został zbudowany w latach 1912-1929 jako siedziba kubańskiego kongresu dwuizbowego (senat i izba reprezentantów). Wejście do Kapitolu jest strzeżone przez 2 duże rzeźby z brązu reprezentujące pracę i cnotę. Nieco symbolicznie po zwycięstwie rewolucji z budynku kongresu stała muzeum.

Hawana - Capitolio
Hawana : life is life

Oprócz niezliczonych historycznych skarbów Hawana tętni życiem, które pulsuje przez dzień w ulicach. Termin "atmosfera Karaibów" jest trudny do opisania - po prostu trzeba to przeżyć.

Hawana : life is life
Najsłynniejszy klub nocny w Hawanie - Tropicana

A co dopiero nocą ... najsłynniejszy klub nocny w Hawanie, TROPICANA w dzielnicy Buena Vista, to symbol przedrewolucyjnej Kuby. Po raz pierwszy został otwarty w Sylwestra 1939 i od tego czasu odbywają się tu słynne kabarety z wyśmienitymi akrobatami i i jeszcze lepszymi tancerzami. Pomimo wysokiej ceny biletów (około 80 euro, oprócz wstępu w cenie zawarta jest butelka rumu, cygaro i przekąski) jest większością wyprzedane. Rezerwacja wymagana – zapewni Twój hotel lub nasze biuro.

Najsłynniejszy klub nocny w Hawanie - Tropicana
Hotel Nacional de Cuba

Urokowi Hawany uległa także mafia amerykańska, a więc tutaj w latach czterdziestych ubiegłego stulecia osiedliły "rodziny" wielkich nazwisk: Charles "Lucky" Luciano, Meyer Lansky, Al Capone, Amleto Battisti Lora, Santo Trafficante a Don Amadeo Barletta. W hotelach Nacional de Cuba, Sevilla, Capri lub Riviera w tym okresie powstały kasyna światowej klasy, roiło się tu miłymi dziewczynami, mojitem i Cuba libre.  

Hotel Nacional de Cuba
My mojito in La Bodeguita, my daiqurí in El Floridita

Hawana naturalnie przyciągała nie tylko złe, ale i dobre dusze. Jedną taką był niewątpliwie  Ernest Hemingway, który spędził tu ponad dwadzieścia lat swojego życia. I tu powstały jego nieśmiertelne dzieła - powieści "Komu bije dzwon" i owieńczona Nagrodą Nobla "Stary człowiek i morze". Inspirował się między innymi w jego ulubionym barze La Bodeguita del Medio i El Floridita. A powiedzonko Hemingway’a brzmiało"Moje mojito w Bodeguita, moje daiqurí w Floridita."  

  My mojito in La Bodeguita, my daiqurí in El Floridita
Hotel Nacional de Cuba

FOTO GALERIA HAWANA

ON-LINE POGODA w HAWANIE

 

Kuba

Kuba to piękny i soczysty kraj o burzliwej historii i wielkich oczekiwaniach na przyszłość 

Czytaj więcej...

Nurkowanie na Kubie

Tydzień na statku w otoczeniu rekinów? A może raczej relaks dla nurków w w hotelu all-inclusive?

Czytaj więcej...

Usługi turystyczne

Bilety krajowe, wynajem aut, transfery, golf, podróże służbowe, setki hoteli...

 

Czytaj więcej...

Jestem zainteresowany ofertą

Chcesz wyjechać na Kubę?

Napisz do nas

info@divingincuba.pl

+420 774 832 315-6

Nasze służby