headerother

Wyspa Młodości

ISLA de la JUVENTUD (Wyspa Młodości)

 

w czasach przed rewolucją znana jako Isla de Pinos (Wyspa Sosnowa), sometimes also Isla de los Piratas (Wyspa Piratów) czy Isla del Tesoro (Wyspa Skarbów) - często również po prostu "La Isla" - to jedna z największych kubańskich wysp (2200 km kwadratowych) o niezwykle barwnej historii. Została odkryta przez Krzysztofa Kolumba podczas jego drugiego rejsu do Nowego Świata w 1494 roku, jednak ze względu na swoje dzikie skaliste wybrzeże w żaden sposób nie zainteresowała kolonizatorów. Zaciekawiła natomiast piratów (Francis Drake, Henry Morgan, John Hawkins, John Rackham & spol.), którzy tutaj swoją dobrze rozwijającą się działalność prowadzili aż do połowy XIX wieku. To właśnie ta wyspa zainteresowała Roberta Luisa Stevensona do napisania wielokrotnie ekranizowanej powieści „Wyspa skarbów”.

Południowa część wyspy jest zamknięta i pilnowana przez żołnierzy. Wstęp jest tutaj możliwy tylko za specjalnym pozwoleniem i z wyznaczonym przewodnikiem; część wyspy pozostaje całkowicie i bez wyjątku niedostępna dla zwiedzających. Wiąże się to z ochroną tutejszych rzadkich ekosystemów.

 
Zaciekawiła natomiast piratów : Francis Drake, Henry Morgan, John Hawkins, John Rackham & spol.

ISLA de los PIRATAS

Największe skarby nurkowe znajdują się przy południowo-zachodnim cyplu wyspy - w rezerwacie Punta Francés. Kolejnym ciekawym obszarem do nurkowania jest cmentarzysko karaibskich okrętów - zdradliwa mielizna Los Barcos Hundidos i nieco bardziej odległy obszar Los Indios - z zachwycającymi ścianami oraz formacjami koralowymi.

Wyspa Młodości, Wyspa Skarbów...
Wyspa Młodości - MY Georgiana

ISLA de la JUVENTUD

 

Jako że przez długie dziesięciolecia jedyną bazą dla nurków był legendarny Hotel Colony (dziś lekko podupadający), czasami cały tutejszy obszar do nurkowania określa się jako El Colony.

 

Gdzieś ten skarb musi tutaj być...
Mapa miejsc nurkowych Punta Francés

ISLA del TESORO

 

Przy południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy (na odcinku pomiędzy Punta Francés i Punta Pedernales) znajduje się ponad pięćdziesiąt stanowisk nurkowych: płytkich raf, głębokich ścian, jaskiń i wraków.

ponad pięćdziesiąt stanowisk nurkowych: płytkich raf, głębokich ścian, jaskiń i wraków.
  Skład populacji ryb zmienia się w zależności od miejsca, w związku z czym możemy tu spotkać ławice tarponów, plataksów, ostrobokowatych, lucjanów i luszczyków. thumb isla dive3v
 

Można tu też często zobaczyć duże itajary, barakudy, płaszczki, żółwie i, przy odrobinie szczęścia, żarłacze.

isla dive2v
 

 

Gdzieś ten skarb musi tutaj być!

 

Gdzieś ten skarb musi tutaj być !
     

REZERWACJA NURKOWANIA

 

Kuba

Kuba to piękny i soczysty kraj o burzliwej historii i wielkich oczekiwaniach na przyszłość 

Czytaj więcej...

Nurkowanie na Kubie

Tydzień na statku w otoczeniu rekinów? A może raczej relaks dla nurków w w hotelu all-inclusive?

Czytaj więcej...

Usługi turystyczne

Bilety krajowe, wynajem aut, transfery, golf, podróże służbowe, setki hoteli...

 

Czytaj więcej...

Jestem zainteresowany ofertą

Chcesz wyjechać na Kubę?

Napisz do nas

info@divingincuba.pl

+420 774 832 315-6

Nasze służby