headerother

CAYO LARGO

kiedyś baza karaibskich piratów, obecnie miejsce na wymarzony karaibski urlop dla nurków

Maleńka wysepka Cayo Largo znajduje się na archipelagu Canarreos, około 50 mil na południe od wybrzeży Kuby. Niegdyś służyła jako baza dla karaibskich piratów, ale od lat 80. ubiegłego wieku była też symbolem egzotycznych luksusowych wakacji na Karaibach. W listopadzie 2001 r. ciężko doświadczył ją huragan Michell, po którego ataku miejsce to bardzo długo i z problemami wracało do siebie: dwóch hoteli nie udało się odbudować, pozostałe dopiero po dziesięciu latach przy wsparciu zagranicznych inwestorów przywrócono do dawnego stanu. Dziś jest to idealne miejsce dla amatorów nurkowania, łowienia ryb i innych aktywności morskich - można tu obecnie znaleźć wysokiej jakości zaplecze w postaci hotelowych resortów all-inclusive. I tak np. trudno wyobrazić sobie lepszą propozycję dla osób wybierających się na rodzinne wakacje połączone z nurkowaniem.  

Stanowiska do nurkowania znajdują się na trzech obszarach: pierwszy w bezpośrednim pobliżu wyspy (w kierunku południowym i południowo-zachodnim), drugi w pobliżu  Cayo Rosario (28 km na zachód od Cayo Largo) zaś trzeci - chyba najpiękniejszy - na terenie Golfo de Gazones pomiędzy wysepkami Cayo Sigua i Cayo Blanco (48 km na północ).

 
 Diving map Cayo Largo Pierwszy obszar nurkowy znajduje się tuż przy wyspie (J i JV) i słynie z raf barierowych, grzbietów koralowych oraz tuneli, które w większości na głębokości około 18 m przechodzą w piaszczyste zbocza. Na niektórych obszarach koralowe formacje tworzą swoiste podwodne pasma górskie i ściany schodzące na głębokość około 50 m i więcej.  Wymarzony karaibski urlop dla nurków
Wymarzony karaibski urlop dla nurków

Cayo Largo

Ryby koralowe reprezentują tu przede wszystkim ławice lucjanów i luszczyków o rozmiarach 15-90 cm, pokoloców, garbików, a także wielu innych. Ponadto można tu spotkać żółwie, tarpony, płaszczki i orlenie (na zdjęciu).

Orleń cętkowany - Montaňa, Cayo Largo
Murena zielona - nie wolno ich głaskać ani dotykać ! W koralowych kryjówkach chowają się zastępy langust, różne gatunki muren (uwaga: niektóre są agresywne!), na piaszczystych fragmentach dna można znaleźć kolonie skrzydelników wielkich (Strombus giga) - uwaga: jest to chroniony prawem międzynarodowym gatunek, nie należy go zabierać ze sobą do kraju (ryzyko naprawdę poważnych kłopotów podczas kontroli celnych, nieoczekiwane problemy spotkały nas także na lotnisku w Pradze!!!). Murena zielona - nie wolno ich głaskać ani dotykać !
Two in one...

Drugi obszar dla nurków znajduje się w pobliżu Cayo Rosario, 29 km na zachód od Cayo Largo. Relief dna jest tutaj niezwykle interesujący i tworzy on prawdziwe koralowe labirynty, w których można spotkać itajary, przedstawicieli gatunku Haemulon flavolineatum, ławice ostrobokowatych, a nierzadko także rekiny wąsate.

Szpadelek karaibski osiąga maksymalnie u osobników dorosłych 91 cm długości
cl gorgov

Trzeci obszar dla nurków leży w regionie Golfo de Gazones, 48 km na północny wschód od Cayo Largo, pomiędzy wysepkami Cayo Sigua i Cayos Blancos. Praktycznie wszystkie tutejsze stanowiska to piękne ściany opadające z głębokości 15 m (szczyt rafy) na 200 m i niżej. Ściany porastają duże gąbki, gorgonie, a często także czarne koralowce.

cl gorgov
CAYO LARGO : śliczne gorgonie i bogactwo fauny

Poza klasycznymi zbiorowiskami korali można się tu również spotkać z rybami pelagicznymi - tarponami, tuńczykami, przy odrobinie szczęścia niewykluczone jest również spotkanie z żarłaczami karaibskimi, rybą młotem i wielorybem. Cayo Sigua i Cayo Blanco wystają nad poziomem mniej niż jeden metr i nie ma tu możliwości schowania się przed wzburzonym morzem. W związku z tym wycieczka do opisanych miejsc jest możliwa tylko przy idealnej pogodzie.

CAYO LARGO : śliczne gorgonie i bogactwo fauny

Cayo Largo oferuje wyjątkowe połączenie - nurkowanie i odpoczynek na tutejszych słynnych plażach (Playa Sirena, Playa Paraiso, Playa Blanca, Los Cocos & Tortuga), gdzie można posurfować na falach, popływać żaglówkami, pograć w siatkówkę plażową lub piłkarzyki.  

CAYO LARGO : miejsce dla świetnego urlopu nurkowego na Karaibach

Można też oczywiście nawilżyć suche gardło schłodzonym piwem lub którymś z klasycznych kubańskich drinków...

Można też oczywiście nawilżyć suche gardło schłodzonym piwem lub którymś z klasycznych kubańskich drinków...

 FOTOGALERIA CAYO LARGO UW   FOTOGALERIA CAYO LARGO 

Kiedyś baza karaibskich piratów, obecnie miejsce na wymarzony karaibski urlop dla nurków.  

 

ZAREZERWUJ NURKOWANIE na CAYO LARGO (10 nurkowań = 381 EURO)                                                       ZAREZERWUJ HOTEL online od 52 EURO/os. 

 

Kuba

Kuba to piękny i soczysty kraj o burzliwej historii i wielkich oczekiwaniach na przyszłość 

Czytaj więcej...

Nurkowanie na Kubie

Tydzień na statku w otoczeniu rekinów? A może raczej relaks dla nurków w w hotelu all-inclusive?

Czytaj więcej...

Usługi turystyczne

Bilety krajowe, wynajem aut, transfery, golf, podróże służbowe, setki hoteli...

 

Czytaj więcej...

Jestem zainteresowany ofertą

Chcesz wyjechać na Kubę?

Napisz do nas

info@divingincuba.pl

+420 774 832 315-6

Nasze służby