Najczęściej zadawane pytania


Czy przy wyjeździe na Kubę potrzebna jest wiza? Jeśli tak, jaki wymagania muszę spełnić, aby ją otrzymać?

ATak, wiza na Kubę jest niezbędna. Wiza turystyczna (zwana też niekiedy kartą turysty) to kartka, którą umieszcza się w paszporcie. Składa się ona z dwóch części. Jedną z nich urzędnik imigracyjny odbierze od Ciebie po dotarciu na Kubę, drugą przy odlocie z wyspy. Wizę można uzyskać w ambasadzie kubańskiej w Warszawie (czas oczekiwania na wizę – 7dni) lub, na Twoje życzenie, wyrobi ją dla Ciebie korespondencyjnie nasza firma (30 USD + opłata pocztowa). Wiza turystyczna obowiązuje 30 dni (można ją przedłużyć już na Kubie), przy czym podróż musi się odbyć w ciągu 180 dni od jej wydania. Do wyrobienia wizy w ambasadzie potrzebny jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu Twojego urlopu. W przypadku załatwiania wizy przez naszą firmę, wystarczy skan dwóch stron z danymi identyfikacyjnymi w Twoim paszporcie (tj. strony, na których znajdują się Twoje nazwisko i fotografia). Z wizą turystyczną nie można odbywać podróży służbowych i dziennikarskich. Formularz on-line wniosku o wizę można znaleźć TUTAJ

Jakiej waluty używa się na Kubie?

Na Kubie używa się dwóch walut: peso kubańskie (CUP) oraz peso kubańskie wymienialne (CUC). Przypomina to dawne korony i bony w Czechosłowacji. Za "zwykłe” pesos (CUP) pozwalają na, mówiąc dyplomatycznie, bardzo skromne zakupy - człowiekowi odzwyczajonemu od standardów socjalistycznych trudno byłoby za nie przeżyć. Waluta ta umożliwia nabycie tylko podstawowego asortymentu, w dodatku nie wszędzie, nie zawsze i w niezbyt dobrej jakości. Za pesos wymienialne (CUC) można natomiast kupić niemal wszystko. CUC zalecamy wymienić od razu na lotnisku. Płatność w jakiejkolwiek innej walucie obcej (USD, EUR) nie jest możliwa. Kantory wymieniają bez problemów euro, z wymianą dolarów bywają czasami problemy, ponadto w przypadku wymiany dolarów obowiązuje specjalna 10-procentowa dodatkowa opłata. Niewydane pieniądze w CUC można przed odlotem wymienić na lotnisku z powrotem na euro. Aktualne kursy wymiany:

Czy na Kubie można używać kart płatniczych?

W dużych miastach kartą można płacić w hotelach, można też za jej pomocą wypłacać pieniądze z bankomatu. Bankomaty działają w większości przypadków, jednak nie zawsze. Uwaga - nie można używać kart wydanych przez amerykańskie banki, ani też ich czeskie filie (np. CITIBANK, MONETA czy ING), które strona amerykańska zablokowała dla obszaru Kuby. Czasami zdarzają się problemy z kartami MASTERCARD / EUROCARD, z VISĄ zazwyczaj nie ma podobnych komplikacji. Chociaż sytuacja z kartami stale się poprawia, najbezpieczniejsza pozostaje gotówka. Jednym z nielicznych obszarów, gdzie karty (poza tymi amerykańskimi) działają bez problemów i gdzie zalecamy ich wykorzystanie, są kubańskie wypożyczalnie samochodów.

Czy na Kubie działają telefony komórkowe?

Tak, wszyscy tutejsi operatorzy mają partnera roamingowego. Sygnał, poza odległymi miejscami, jest wszędzie. Często jednak zdarza się, że lokalne oprogramowanie błędnie przekształca identyfikację dzwoniącego, dlatego też na wyświetlaczu Twojego telefonu może się pojawić np. humorystyczny komunikat typu „dzwoni 142”. W związku z tym, z krajem lepiej komunikować się za pomocą sms-ów - tutaj ten problem nie występuje.

Czy na Kubie działa internet mobilny?

Nie, internet mobilny (sieć danych) na razie na Kubie nie istnieje. To oznacza m.in., że nie możesz ściągać na swój telefon e-maili, nie możesz wysyłać MMS-ów, nie będzie tu też działać nawigacja on-line. O dziwo, człowiek odkrywa, że również bez tych zdobyczy cywilizacji można przeżyć, a nawet lepiej wykorzystać swój urlop. Dostęp do internetu jest najłatwiejszy w hotelu, gdzie można spotkać jeden-dwa komputery z internetem stacjonarnym (z którego można skorzystać odpłatnie). Lepsze hotele oraz niektóre ośrodki tutejszej firmy telekomunikacyjnej ETECSA udostępniają też wi-fi (zawsze odpłatnie).

Czy do odwiedzenia Kuby wystarczy znajomość języka angielskiego, czy też muszę znać hiszpański?

Cały personel pracujący w turystyce (hotele, przewodnicy turystyczny itp.) mówi po angielsku. Jeśli jednak zamierzasz poruszać się po Kubie „na własną rękę”, możesz się znaleźć w sytuacji, gdy język angielski nie wystarczy do porozumienia się z tubylcami. Każdy, kto mówi po hiszpańsku, na Kubie odnajdzie się bez problemu.

Czy na Kubie jest bezpiecznie?

Aktualnie tak. Podobnie jak w innych państwach z systemem autorytarnym, również tutaj wszędzie w miejscach publicznych jest duża ilość umundurowanych i nieumundurowanych policjantów, w hotelach działa też czasami agencja ochroniarska. Jeżeli człowiek nie porusza się po strefach podwyższonego ryzyka (prostytucja), zagrożenie przestępczością jest minimalne.

W przypadku jakichkolwiek dodatkowych pytań prosimy o kontakt - dane: patrz niżej. Z chęcią pomożemy.